Dövlət layihələri VERSUS özəl layihələr. Texniki tərəfləri.
Azərbaycan tədbirlərlə zəngindir və tədbiri təşkil edən şirkətlər tədbirin texniki tərəfini kəskin şəkildə dəyişdirməsini adi hala çeviriblər.
Hələ dünən bir dövlət tədbirində çiçəkdən hazırlanmış xalça salırdıqsa, artıq bu gün “bağları yaradaraq” gələcək ailə üçün bir toy təşkil edirik.
Şübhəsiz ki, hər bir tədbir təşkilatçısı bilir ki, hər iki layihədə də nəticə yüksək keyfiyyətli və dəqiq iş olmalıdır ki, qonaqlar atmosferə tam düşə bilsinlər.
Yaxşı və etibarlı bir podratçı artıq tədbirin müvəffəqiyyətinin bir yarısıdır. Etiraf edək ki, bir podratçı sadəcə yaxşı yox, ən yaxşı olmalıdır!
Digər ikinci yarısının arxasında duran isə  balansdır və ondan başqa bir şey deyil.
Bir çox tədbir keçirmə imkanı olan bir tədbir şirkəti olaraq qeyd etməyə cəsarət edirik ki, üslubları ilə tamamilə fərqli istiqamətlərə baxmayaraq, eyni vacib komponentə malikdirlər.
Nə ilə əlaqəli olduğunu aydınlaşdırmaq üçün bir nümunə verək.
Dövlət və özəl layihələr. Layihə idarəetmə sxemi praktik olaraq eynidır.
Burada, nəticədə, layihənin özünü yaradarkən rəhbərlik etdiyi bir sıra tapşırıqları daxil edirik.
Hər şey tanışlıqdan başlayır. Burada mövzunu (format) və hədəf təyinetmənin özünü təyin edirik. Sonra məzmun tərifi, ssenari və plan qururuq.
Bütün hədəflər müəyyən edildikdən sonra tapşırıq təhlil olunur və sonrakı gedişatı bəlli olur; zəruri vaxt məhdudiyyətləri üçün metod və üsulların tərifi birləşdirilir; podratçıların siyahısı tərtib olunur; vərəqələrin, bəzəklərin, rekvizitlərin, atributların hazırlanması başlayır və tədbirin özü təyin olunur.
İştirakçıların tərifini, rol bölgüsünü, tapşırıqların hazırlanmasını və paylanmasını, təqdimatın bütün mənzərəsinin izahını və təşkilati məsələlərin həllini unutmamaqla birlikdə vizual əsərlərin istehsalı və təqdimatı da ehtiva edən hissəni buraxırıq.
Həm o, həm də digər layihələrin də əsas mərhələsi var. Burada salonun dekorasiyasını cəsarətlə daxil edirik; avadanlıq və texniki vasitələrin quraşdırılması (işıq, səs); iaşə, layihəni birbaşa həyata keçirən, hadisəni təhlil edən; və əlbəttə ki, təlimatların hazırlanması.
Onların yeganə fərqi, tədbirin yaradıcı hissəsinin ölçüsü məhdud olduğu dövlət layihələri üçün müəyyən bir rəhbərdir.
Ancaq ola bilsin ki, hamımız bilirik ki, son nəticə hazırlıq işinin nə qədər rəvan, səmərəli və dəqiq yerinə yetirilməsindən asılıdır.
Axı zəncirini düzəldə bilmədikləri bir velosipedi saxlamağın mənası yoxdur. Nə də olsa, təməl səviyyəsində möhtəşəm şəkildə edilənləri yalnız mükəmməlləşdirə bilərsiniz!
Bəli, bir tədbir təşkil etmək asan bir iş deyil, amma yəqin ki, hər şeyin yaxşı getməsi üçün diqqət yetirməli olduğunuz ən azı on məqamı özünüz üçün müəyyənləşdirmisiniz.

Государственные проекты VERSUS частным проектам. Техническая сторона.
Азербайджан богат на события и для ивент компаний уже стало довольно привычным делом резко менять техническую сторону организаций.
Еще вчера мы расстилали цветочный ковёр на государственном мероприятии, а уже сегодня оформляем свадьбу, «выращивая сады» будущей семьи.
Несомненно, каждый event-организатор знает, что в обоих проектах итогом должна стать качественная и четкая работа, чтобы гости смогли всецело проникнуться атмосферой.
Хороший и надежный подрядчик – это уже половина успеха мероприятия. Скажем откровенно, подрядчик должен быть не просто хорошим, а лучшим!
Что же стоит за другой половиной, так это ничто иное, как — баланс.
Как ивент-компания, которой доводиться проводить не мало мероприятий, смеем заметить, что несмотря на абсолютно разные по своему стилю направления, они имеют одну и ту же важную составляющую — прямая и очевидная связь между позиционированием направления и «ездовой частью» проекта.
Приведем пример, чтобы было понятно, о чем речь.
Государственный и частный проекты.
Схема ведения проектов практически ничем не отличается. Сюда мы относим ряд задач, которыми вследствие руководствуемся при создании самого проекта.
Начинается всё со знакомства. Здесь мы определяем тему (формат) и непосредственно саму постановку цели. Затем выстраиваются определение содержания, составление сценария и план.
После того, как все цели выявлены, происходит анализ задачи и дальнейший ход; подключается определение методов и приемов для необходимых временных ограничений; составляется список подрядчиков; начинается подготовка раздаточного материала, декораций, реквизитов, атрибутов и прописывается программа самого мероприятия.
Мы намерено опускаем ту часть, которая включает в себя изготовление наглядных работ и презентацию, не забывая при этом и про определение участников, распределение ролей, подготовку и распределение заданий, объяснение целой картины видения и решения организационных вопросов.
И те, и другие проекты также имеют свой основной этап. Сюда мы смело включаем оформление зала; установку оборудования и технических средств (свет, звук); кейтеринг, непосредственно проведение самого проекта, анализ проведенного мероприятия; ну и конечно, разработку методических рекомендаций.
Единственное их отличие — это определенный гайдлайн государственных проектов, где креативная часть мероприятия ограничивается в размерах.
Но как бы то ни было, мы все знаем, что конечный результат во многом зависит от того, насколько слаженно, качественно и четко была выполнена подготовительная работа.
Ведь нет смысла хранить велосипед, в котором так и не смогли починить цепь. Потому как доводить до совершенства можно лишь то, что на своем базовом уровне сделано на славу!
Да-да, организация мероприятия — непростая задача, но вы уже наверняка смогли для себя выделить как минимум десять ключевых моментов, на которые следует обращать внимание, чтобы все прошло успешно.