Korporativ tədbirlərin təşkili
Hər bir şirkətdə − onun miqyası və fəaliyyət istiqamətlərindən asılı olmayaraq − il ərzində baş verən hadisələrin öz təqvimi var.
Ofis tədbirinin bayram üçün bir bayram olduğunu və başqa bir şey olmadığını düşünmək səhvdir. Əslində, korporativ tədbir təkcə əyləncə deyil, həm də şirkətin işinin səmərəliliyinin artırılması, onun əməkdaşlarının bir komandaya birləşdirilməsi, təşkilati mədəniyyətin inkişaf etdirilməsi vasitəsi də olmalıdır. Əgər ştatda əsas vəzifəsi bayramları təşkil etmək və keçirmək olan mütəxəssis yoxdursa, profilli tədbir agentliyinin əməkdaşlarının xidmətlərindən istifadə etmək yaxşı olar.
Tədbirin baş tutması üçün mütəxəssislərə mümkün qədər çox faydalı məlumatlar, xüsusilə də bayramın səbəbi, onun keçirilməsi məqsədi və nəticədə yerinə yetirilməli olan vəzifələr barədə məlumat vermək lazımdır. Bu, bayağı əyləncə gecəsini həqiqətən yaddaqalan hadisəyə çevirməyə imkan verəcək. Rəsmi və əyləncəli komponentin mükəmməl birləşməsi – 30/70-dir.
İlk növbədə nəyə diqqət yetirmək lazımdır?
İlk növbədə, korporativ tədbirin keçirilməsi formatını müəyyənləşdirmək lazımdır.
• Banket formatı. Daha çox rastgəlinəndir. Bu halda bayramın təşkili ixtisaslaşdırılmış müəssisənin ərazisində həyata keçirilir. Tədbirin büdcəsindən asılı olaraq bu, kafe, restoran və ya dəbdəbəli əyləncə kompleksi ola bilər. Banketlərin şübhəsiz üstünlüyü menyunun tərtib edilməsi ilə bağlı problemlərin olmamasıdır: istənilən yeməklər peşəkar mətbəx şəraitində hazırlanacaq.
Amapola Exclusive Events-in əməkdaşları bayramların təşkili sahəsində böyük təcrübəyə malikdirlər, buna görə də qonağı yemək və ya proqramda iştirak etmək seçimi qarşısında qoymamaq üçün yeməklərin çıxış vaxtını müvafiq əyləncə proqramı ilə düzgün uyğunlaşdıra biləcəklər. Restoranın menyunun tərkibində maraqlı olan tərəf olduğuna görə, hər kəsə kifayət edəcək və israfçılığın olmayacağı qədər yemək və içkilərin olmasını hesablaya biləcəklər. Bundan əlavə, əyləncə yerlərinin əksəriyyəti səhnə və ya rəqs meydançası ilə təchiz olunur. Bu, bayrama ulduzu dəvət etməyə imkan verir − artistin iştirakı bayramın ümumi atmosferinə mütləq öz gözəlliyini qatacaq.
• Səyyar format. Son zamanlar həmkarlarla təbiətə çıxış getdikcə daha çox populyarlıq qazanır. Bununla yanaşı, bəzi məhdudiyyətlər var: birincisi, hava şəraiti çox da uyğun olmaya bilər, ikincisi, yaşlı əməkdaşlar yaşlı insanlar üçün yorucu olduğundan uzaq səyahətdən imtina edə bilərlər. Bundan başqa, əgər korporativ tədbirin keçirilməsi bir neçə günə nəzərdə tutulubsa, sizə qidalanmanın və gecələmənin təşkili barədə qabaqcadan düşünmək lazım olacaq. Qalan məsələlərdə isə səyyar tədbirlərin yalnız müsbət tərəfləri var. Əyləncə variantları çoxdur – bu, həm master-klasslar, həm timbildinq, həm idman yarışları, həm təbiətdə kvestlərin keçirilməsi, həm də peyntboldur, darıxdırıcı olmayacaq.
Amapola Exclusive Events mütəxəssisləri sizinlə düzgün bayramın sirrlərini bölüşürlər:
1. Tədbirin keçirilmə yeri və müddəti
2. Menyunun tərtib olunması
3. Əyləncəli proqramın seçilməsi
4. İlk bəndlərin hər üçü mütləq kollektivin genderliyi, orta yaş, bayramın yol verilən büdcəsi kimi göstəricilər nəzərə alınmaqla həyata keçirilməlidir.

Организация корпоративных мероприятий
В каждой компании − независимо от её масштабов и направлений деятельности − есть свой собственный календарь событий, происходящих на протяжении года.
Думать, что офисное мероприятие − праздник ради праздника и больше ничего − ошибочно. На самом деле, корпоратив должен стать не только развлечением, но и способом повышения эффективности работы компании, сплочения её сотрудников в одну команду, развития организационной культуры. Если в штате нет специалиста, основной задачей которого является организация и проведение праздников, стоит воспользоваться услугами сотрудников профильного event-агентсва.
Чтобы торжество удалось, необходимо сообщить специалистам как можно больше полезной информации, в частности − повод торжества, цели его проведения, а также задачи, которые должны быть выполнены в итоге. Это позволит превратить банальную вечеринку в действительно запоминающееся событие. Идеальное сочетание официальной и развлекательной составляющей − 30/70.
На что нужно обратить внимание в первую очередь?
В первую очередь нужно определиться с форматом проведения корпоратива.
• Банкетный. Является наиболее часто встречающимся. В этом случае организация праздника осуществляется на территории специализированного заведения. В зависимости от бюджета мероприятия это может быть кафе, ресторан или шикарный развлекательный комплекс. Несомненным плюсом банкетов является отсутствие проблем с составлением меню: любые блюда будут приготовлены в условиях профессиональной кухни.
Сотрудники Amapola Exclusive Events имеют большой опыт в сфере организации праздников, а потому смогут правильно рассчитать нужное количество еды и напитков, чтобы всем всего хватило и перерасхода не было. Кроме того, большинство развлекательных мест оснащаются сценой или танцполом. Это позволяет пригласить звезду на праздник − присутствие артиста обязательно внесёт свою изюминку в общую атмосферу торжества.
• Выездной. В последнее время выезд на природу с коллегами приобретает всё большую популярность. При этом есть некоторые ограничения: во-первых, погодные условия могут оказаться не вполне подходящими, во-вторых, сотрудники в возрасте могут отказаться от дальней поездки в силу её утомительности для пожилых людей. Кроме того, вам нужно будет заранее позаботиться об организации питания и ночлеге, если проведение корпоратива рассчитано на несколько дней. В остальном же, выездные мероприятия несут только позитив. Вариантов развлечения очень много − это и мастер-классы, и тим-билдинг, и спортивные соревнования, и прохождение квестов на природе, и пейнтбол, скучно не будет.
Специалисты Amapola Exclusive Events делятся с вами секретами правильного праздника:
1. Место проведения и длительность мероприятия
2. Составление меню
3. Выбор развлекательной программы
4. Все три первых пункта обязательно должны осуществляться с учётом таких показателей, как гендерность коллектива, средний возраст, допустимый бюджет торжества.